travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

A trainer is training a horse for the Kentucky Derby. The trainer knows the horse needs to have an opening acceleration of 10 m/s^2. If the horse has a mass of
98 people who were vaccinated were seniors. • 80 people reported a chronic disease or long-term health problem, such as heart or kidney disease. • 6 of the seni
(5 points) Original Slope_____ Perpendicular____ also there is an option to put undefined
What do f(n) and f(n-1) represent in a sequence?
I need more help please
1. Three different observers measure the melting point of a substance and agree on the same value, but the value they obtain does not agree with the accepted va
find m A B E please help!
La geografía de Puerto Rico está compuesta de The geography of Puerto Rico is composed of O montañas y mesetas áridas con una flora y fauna bastante exuberante
Lizette’s teacher suggests that she use a strong solution of vinegar to kill the weeds. Vinegar is acidic and prevents plants from maintaining homeostasis. Lize
Which of the following expressions is equivalent to (x + 5) ^2