Kamalmann743
Kamalmann743 Kamalmann743
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

What is the answer to this question

What is the answer to this question class=

Respuesta :

PollyP52 PollyP52
  • 02-02-2020

Answer:

10 banana and 14 apples.

Step-by-step explanation:

First of all he spends 7*12 = 84p on apples.

Now he has £4.16 left.

416 / 40 = 10 remainder 16, so he buys 10 bananas

Now he has 16p so he buys 2 more apples for 14p . This leaves him with 2p of change.

So he buys 10 bananas and 14 apples.

Answer Link

Otras preguntas

helllllllllllllllllllllllllllllllllllp
The Spanish-American War was fought over the independence of which country? A- the United States B- Mexico C- Cuba D- Spain
Long-term goals cannot be accomplished immediately.
Which of the following is NOT a land resource? a. soil b. iron c. forests d. the wind
What tribe did queen Nizingha belong to
Apples are part of which factor of production? A. land B. labor C. capital D. scarcity
Which word does not pertain to human beings? a. egoism b. genre c. gentry d. progeny
Animals in the tundra struggle to find food and keep warm. a. True b. False
Which hummingbird adaptation is most advantageous for supporting their high metabolism? a. entering torpor b. long beak and tubular tongue c. ability to hover d
Natural remedies are usually more effective and safer because they are thoroughly tested. a. True b. False