kandis243503 kandis243503
  • 05-02-2020
  • Mathematics
contestada

Liam bought 3 donuts for $5 each and 10 cookies for $2 each from a bakery for a party. At the checkout counter, he was given a discount of $7.

Respuesta :

gman122006 gman122006
  • 05-02-2020

Answer: donuts = $15 and cookies = $20 and so 20+15=35-7=28

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Write each rate as a unit rate. $2 for 36 erasers
A function is represented by the values in the table. x      y 2       4 4          8 5         10 7
Help me please I don't really understand math
Answer fast for a Brainliest! Where the Israelites settlers or nomads? Where the settlers monotheistic or polytheist?
Countries such as Canada that belong to the commonwealth of Nation's have ties with Great Britain because
Samtha can write 1 1/2 pages in 3 min how many pages could she write in 12 min
What is the writer trying to convince readers of in this passage?
pls answer correctly thank you
write the following equation in slope intercept form -3x+6y=12
Plants that reproduce sexually and have flowers are called_____. A.) gymnosperms B.) sporophytes C.) angiosperms D.) rhizoids