oanysasalsnHorayr
oanysasalsnHorayr oanysasalsnHorayr
  • 01-07-2016
  • Mathematics
contestada

a bat and a ball cost one dollar and ten cents in total. the bat costs a dollar more than the ball. how much does the ball cost?

Respuesta :

Greenrune113 Greenrune113
  • 01-07-2016
Ball + bat = 1.10
Bat = 1.00 more than ball
1.00 - 1.10 = .10
The ball costs 10 cents.
Answer Link
davidcarver00
davidcarver00 davidcarver00
  • 01-07-2016
the ball cost 5 cents
Answer Link

Otras preguntas

describe the characteristics of a totalitarian state
What were the effects of the Columbian Exchange on the Eastern Hemisphere? (Eastern Hemisphere specifically)
a. Which of the following best describes the relationship between economic growth and energy use? Increased energy use leads to increased economic growth. b. In
que comida no debe comer edwin?
What fractions above are equivalent? ( fractions on picture )
Which of these would be an appropriate way to describe the concentration of orange candies? Check all that apply. the number of orange candies divided by total
A store has a 20% off sale. Which equation could be used to find the sale price, s, of a pair of pants that costs $24.00?
What is the answer? Plz help
find the gradient of y=x³ + 6, using thea) first principle formulab) general gradient function formula​
It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent. What is the unit rate?