avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

What is a chordate? Give an example of a chordate. What is the biggest group with in the chordates?
The use of graphs and charts in informational text serves what purpose?
Help Please 1st. Drop Down Menu A.Number of Minutes B.Temperature 2nd. Drop Down Menu A.X-axis B.Y-axis 3rd.Drop down Menu A.Temperature B.Number o
Round your answers to one decimal place, if necessary. Find the mean and median of these data: 2, 5, 9, 11, 19, 21.
Which of the following BEST explains why the United States government regulates marketers' anticompetitive behavior? To ensure consumer safety To ensure public
What did the cities in this competition have in common
A gas heated to millions of degrees would emit
Freud emphasized that the id operates on the ________ principle. A) self-transcendence B) false consensus C) identity D) pleasure
. What civilization predated classical Greece and developed on the island of Crete?
Justin receives $15 $ 15 and puts it into his savings account. He adds $0.25 $ 0 . 25 to the account each day for a number of days, d , after that. He writes th