jessicamejia0716 jessicamejia0716
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

Respuesta :

moorthyathena
moorthyathena moorthyathena
  • 04-03-2020

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

Answer Link

Otras preguntas

John qualifies for a high-interest car loan. Making a down payment will what: a. increase the cost of a high-interest loan b. increase the interest rate on a hi
Carbon dioxide, water, and energy are the products of? cellular digestion cellular decomposition cellular respiration cellular evaporation
How did the arrest of Rosa Parks energize into the civil rights movement ?
Is there a definitive test for each component of skill-related fitness?
Which answer choice best explains why nuclear reactions release more energy than chemical reactions?
Is the following statement with or without variability? "The number of students in PE each day"
What hat role did US military action play during the Communist revolution in Cuba?
A school is building a circular sandbox. The sandbox will have a diameter of 12 feet. To the nearest tenth of a foot, what will be the circumference of the sand
A result of the media showing the United States the violence against peaceful protestors in Birmingham was
why might a Pioneer have wanted to cross the Appalachian mountains in the late Seventeen hundreds