kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Under the law children must ride in a vehicle manufactures integrated child seat or a booster seat if they are ages
a membrane sac that transports and stores molecules is what?
Compare the decimals 180.4 and 180.40. Which comparison is correct? A. 180.4 = 180.40 B. 180.4 < 180.40 C. 180.4 > 18.40
Lexi is researching crime rates. She is trying to make a conclusion about whether the crime rate changes with the population in each county in her state. What i
Using the FAFSA form, you can apply for
Based on information in the poster below, which phrase best describes the artist's attitude concerning votes for women? A.) The artist does not think women shou
Why does the Southeast have many swamps?
Carl rogers suggested that the ________ is a central feature of personality.
In 1939, with the u.s. economy not yet fully recovered from the great depression, president roosevelt proclaimed that thanksgiving would fall a week earlier tha
Who authorized the atomic bomb to be dropped on Japan?