neongreensabreen
neongreensabreen neongreensabreen
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

.. Maria wants to buy 3 donuts and a coffee. She only has $5. If the coffee costs $1.04, how much
can she spend, at most, on each donut? ​

Respuesta :

willb123 willb123
  • 01-04-2020

Answer:1.32

Step-by-step explanation:5-1.04=3.96

3.96/3-1.32

Answer Link
playyoyo123uu playyoyo123uu
  • 01-04-2020

Answer:

This is easy, answer is 1.32

Step-by-step explanation:

All you have to do is subtract 5.00-1.04

you will get 3.96

3.96/3= 1.32

so maria can waste 1.32 dollars on donuts.

Answer Link

Otras preguntas

earth's hydrosphere is best described as the?
what is 2,837 3,990=
another company offers a rate of $0.05 per minute. how would you find the unit rate per hour?
what does it mean to evaluate a function
sarah's parents are filling their swimming pool. her pool holds 22000 gallons.it takes 16 hours to fill.what unit would you use to represent the rate that water
8 39/40 show your work
which of the following would help you in a risky situation
what is 1 hour : 45 minutes in a ratio?
Procrastinators can develop feelings of __________.
Besides connecting the eastern United States with the western United States, the Transcontinental Railroad was also instrumental in