alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

What ipde step do you use when you apply the brake to stop brainly?
PLEASE HELP!!!! OFFERING 99 POINTS!!The Gravitational PE (U) depends on three things: the object’s mass (m), its height (h), and gravitational acceleration (g),
What is the slope ? Explain why please !!
Plzzz help me asap plzzz someone the question is on the picture
Geometry help ASAP!!!! Not sure why the answer options are vertical, but oh well.
A snake eats the eggs in a birds nest. Later that day , a hawk swoops down and eats the snake. Approximately what percentage of the energy in the eggs was trans
How did the make-up of the Roman Senate change over time? A The Roman Senate changed very little over time; senators were elected and consuls were always chose
Identify Cecil Jacobs
Which statement about the Inca civilization does not characterize them as a civilization? A. The Incan people grew surpluses of many food including sweet potat
short speech on the world that reading unlocks