raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

the following are ways to write 25 percent of n except 0.25n,25n over 100, 1/4n ,25n
how may threes go into 70
who was martin luther and what idea of his became the cheif teaching of the protestant reformation
If f(x) = 3x and g(x)=2x, what is (g o f)(x)? 5x 5x2 6x 6x2
Which action was not used by some white Southerners to deny justice to blacks? A. They passed black codes. B. They allowed hate groups such as the Ku Klux Kla
Mark all of the whole numbers below. 0 -1 5 10
Why is it important to know about the health triangle
Create a graph of the combined function h(x) = f(x)/ g(x) in which f(x) = x - 6 and g(x) = x + 6. On your graph, show the graphs of f(x) and g(x) also.
Three mountain climbers set out to climb a mountain from the same altitude and all arrive at the same location at the top. Mountain climber A took a long gradua
What would be the greatest difference in using an open ceramic coffee mug rather than an insulated mug with a lid as a calorimeter? 1.increased evaporation of