raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

Can the sum of two mixed numbers be equal to 2 ? Explain why or why not.
Sentence using "preliminary"? Please use an easy one so I can actually draw it, too :PThanks in advance :)
20/10 as a mixed number
what are the next three numbers in this pattern 1,2,3,5,8
What is the velocity of an object that has a mass of 2.5 kilogram and a momentum of 1,000 kg·m/sec?
what is it called when oxygen passes into the capillaries that surround these sacs?
What caused Portugal to finallywithdraw from its African colonies?
What is the meaning of the root word caust
how many times does 6 go into 312
Find the surface area of a rectangular prism with a length of 6.9mm, a width of 8.2mm, and a height of 14mm.