mendoza02karina mendoza02karina
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A cup and saucer cost $3.10 at the local store. The cup costs $2.00 more than the saucer. How much does each cost?

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 03-04-2020

Answer: cup is $2.55

Saucer $0.55

Step-by-step explanation:

Cost of cup and saucer is $3.10

Let the cup be x

And saucer be y

I.e

X+y= 3.10......equation 1

Cup which is X is $2 more than the saucer

I.e x=2+y......equation 2

Substitute for X in equation 1

(2+y)+y=3.10

2+2y=3.10

2y=3.10-2

2y=1.10

Y=1.10/2

Y=$0.55

Substitute for y in equation 2

X=2+y

X=2+0.55

X=$2.55

Therefore

The cup is $2.55

The saucer is $0.55

Answer Link

Otras preguntas

How was Martin Luther King a significant figure in the Civil Rights Movement?
How many cups are in 1 gallon of water
Which measurement is not equal to 3 m 30 dm or 300 cm or 3000 mm or 3000 cm
Solve: K= 2(11 - k) + 14
What method of generating electricity doesn't make use of a rotating generator?
deer : woods : : monkey :
The frequency of violet light is 7.5x10 to the 14th power hertz. What is the wavelength?
State whether the following is an example of inductive reasoning or deductive reasoning You have a summer job as a mechanic’s helper. The mechanic asks you loos
Concorde could travel 1 mile every 3 seconds.How many miles per hour (mph) is that?
Decrease £120 by 45%