yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

________weathering is when physical forces break solid rock into smaller sediments.
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
Describe the order of events in "A Poem of Changgan." How does this order of events relate to the speaker’s feelings and thoughts about her husband?
if 0.00102=102/N, what is the value of N
In the introduction, lindseth et al. (2014) described a "2-week washout between diets." what does this mean? why is this important
classical conditioning vs operant
Graph the function. y = 7(6)x+2 + 1 graph A. B. C. or D.
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
Describe how web caching can reduce the delay in receiving a requested object. will web caching reduce the delay for all objects requested by a user or for only
Match the term with the definition. MatchTermDefinition C LineA) a location, has no dimension D Line SegmentB) the common endpoint of two segments or rays that