missycue missycue
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Heather is deciding how many people to take to the movies if two people cost $16 and three people cost $24 and eight people cost $56 how many people would cost $72

Respuesta :

itzibitzyspider
itzibitzyspider itzibitzyspider
  • 01-05-2020
$16/2=$8 per person
$24/3=$8
$56/8=$7
$72/$8=9 people
Answer Link

Otras preguntas

Which statement is NOT true?
Jason gathered a crew to help him find: Scylla and Charybdis. o the Clashing Rocks. the Sirens. the Golden Fleece.
7th grade math I need help with this
What is the product of the binomials (4a - 1) and (2b + 3)? 18ab-3 8a2b2 + 10ab - 3 6ab + 7a - 2b-3 Sab + 12a - 26-3
A ticket for a seat at a village parish play costs £3.95 There are 17 rows of seats. There are 29 seats in each row. The village parish will sell all the ticket
what was the effect of admiral perrys opening of japan​
name a non-metal which can change shape without breaking
Can I please get some help? Thanks!!!
What is the equation of the line that passes through (-3, -1) and has a slope of 3/5? Put your answer in slope-intercept form. y =3/5 x + 4/5 y = -3/5 x -4/5 y
BRAINIEST???????? Please help