lavaazad364
lavaazad364 lavaazad364
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

I don’t know how to do the calculations!!!


Show steps please

I dont know how to do the calculations Show steps please class=

Respuesta :

thebeautifullegend
thebeautifullegend thebeautifullegend
  • 02-05-2020

Answer:

6-yard piece of rope for 60.12 is the better buy

Step-by-step explanation:

Step 1:

Each yard has 3 feet.

 6     x     3              =18

yds     ft per yds      total yards

Step 2:

Divide the cost by the feet

60.12 / 18 = 3.34     So that is $3.34 per foot

58.52/ 11 = 5.32      So that is $5.32 per foot.

Clearly, the top choice is correct.

Answer Link

Otras preguntas

In an English sentence, what does a subject usually precede?
can i get some info about budhism?
what is greater 100 inches or 3 yards and 1 foot
Ray wants to make a box that has the volume of 360 cubic inches he wants the height to be 10 inches how many different sized boxes can he make
How has the discovery of the periodic table affected society?
What gives the gem amethyst its purplish color? a. Quartz b. Iron c. Oxygen d. Titanium
the dinner check was $58.00. If Fay gave the waiter a 20% tip, how much did she spend in all
Birds and earthworms have a _____ that stores and softens food. gizzard crop tongue nephron
Most one-party systems are associated with. A.Dictatorships B.Monarchies C.Democracies
Cardiac output is affected by _____. heart rate exercise stroke volume all of the above