boosiebhadd1 boosiebhadd1
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

If lainey bought a set of 20 markers for $6 how much 1 Marker cost ?

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 14-07-2020

Answer:

$0.30

Explanation:

In order to solve this problem, we must divide the cost of the set Lainey bought, by the amount of markers included in the set. This will tell us how much each individual marker in the set costs.

6 dollars ÷ 20 markers = 0.3

Therefore, the cost of one marker from the twenty marker set is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

what is 1.8 repeating, rounded to the nearest hundredth?
What year did the Somalia civil war started ?
Scientists classify artifacts made before the invention of writing into which time period? ( a.) early history ( b.) archaeology ( c.) prehistory ( d.) chronolo
a joule is equivalent to a
which of these identifies the introduction of character and situation in drama? exposition climax rising action resolution
the number of nucleons in an atom is the atom's (atomic, mass) number.
triangle abc to triangle def and the similarity ratio to a triangle def is 4/3 if ab is 60 what is de
Find the sum 112.1+ 1.2
what is the meaning of the word resigned in this statement from Anti-Federalist Paper No.84? A. Given Up B. Divided Between C. Provided for D.Explained to
What Are The Impacts Of The Stand Of The 300 Spartans At The Battle Of Thermopylae ?