lopezcherry7611
lopezcherry7611 lopezcherry7611
  • 03-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?

a. $21 per 7 pounds
b.$147 per pound
c $3 per pound
d. $28 per pound

Respuesta :

desi79
desi79 desi79
  • 03-05-2020
I feel like it the answer is A
Answer Link
osikbro
osikbro osikbro
  • 03-05-2020

Answer:

Answer choice C

Step-by-step explanation:

The unit price of a product is how much that product costs for a single unit, or in this case pound. 7 pounds of dog food to 21 dollars has the same ratio as 1 pound of dog food to three dollars, meaning that the unit price of dog food is $3 per pound. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the missing value? 7^___ / 7^5 = 7^-2 A. 7 B. 3 C. -3 D. -7
what is value of digit 4 in 1.848 meters in decimal and fraction
What is the answer to 17=5k-2
Express as a trinomial: (2x – 3)(x + 7)
Can you identify the 4th most abundant element in the universe?
What stone faced animal was all the rage in 1970?
What energy transformations take place before digestion
each time a touchdown is scored at a football game 6 points are added to the score of the scoring team. a team already has 12 points what rule represents the nu
Why does a compass needle point North?
Between which pair of numbers is the exact product of 379 and 8?