angelaramirez1995 angelaramirez1995
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rita purchased a two pounds of oranges. Each pound of oranges was $2.47.
How much money did Rita spend in all? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-05-2020

Answer:

4.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.47 * 2 to determine the total amount spent

4.94

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. What idea did George Washington introduce as president of the United States? OA The US president's first two years should be the most
wwwwwwwwwwwwwhhhhhhelp
- Highlight (3) Calculator care An Earth scientist is testing how various soil mixtures affect plant growth. She begins with 10 solltypes. For each mixture, she
12 POINTS!!!! Choose the value that best completes each sentence. There are currently more than four --------internet users regularly connecting around the glo
Trey knows that 3 + 4 = 4 + 3 and 3 x 4 = 4 x 3. He says that 3 to the power of 4 equals 4 to the power of 3. Is trey correct? Explain in complete sentences.
Cual es la opinion de Enrique Jacoby sobre las grasas trans?
The information below summarizes provisions of a historic document. The king promised to have frequent Parliaments. The king promised not to levy taxes without
Solve the following: four and six tenths plus six and eight tenths one and four tenths two and two tenths ten and two tenths eleven and four tenths
angle A and angle B are vertical angles. If angle A= (5x – 9)° and angle B = (8x – 30) then find the value of x.
What is ∑n=17(10n+90) equal to? Enter your answer in the box.