gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Which setting best fits the theme of starting a new life in a new place
so i adding these pics to a projects any thoughts?
Which excerpt from We’ve Got a Job expresses the author’s viewpoint about segregation in Birmingham? "My parents were involved from the point that I could remem
Felicity bought 3 shirts for $15 each and a pair of shoes for $25. Felicity used this equation to find x, the amount of money she spent. x = (3 x 15) + 25 How m
i need help pls somebody​
What do the letters ""zip"" stand for in the united states postal code?.
A chemist is performing a chemical reaction under a fume hood. The chemist has a set of beakers, flasks, and tubes set up under the fume hood, with various liqu
Megan buys 2 new shirts for $16 each, crocs for $34, and a hat for $13. She bought the new clothes with a discount code of 15% off. How much did everything cost
The two polygons below are similar. True False
How does an illustration paragraph add to an essay? A. It describes an event that supports the main idea. B. It lists several pieces of information that support