nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

Which is a solution to the equation y=5x-6
What is social Darwinism and how was it tied to imperialism?
How did the aboriginals people heal themselves before Europeans arrives?
Sam and lou need a total of 1 foot of wire for a science project.sam wire is 8 out of 2 n lou is 7 out of 8.Do they have enough.
how do I divide a fraction to a decimal
What Is a Zionist? Please help me :)
What is the given equation in logarithmic form of 7^4=2,401?
what are facts on Loyalists?
Which of the following is the equation of a line parallel to the line y=3x+2, passing through the point (10,1)? A. 3x - y=29 B. 3x + y=29 C. -3x - y=29 D. 3x +
How do I factor 2y^2 - y - 10