JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

What country did the South believe would help them in this war because of their relationship with cotton supply? * 20 points A. England B. Italy C. Greece D. Ca
30. 9, -27, 81, -243, ... Find the next number
What is the slope for (-3, -8)(-12, -20)
According to the telegram sent by Arthur Zimmermann, how would Mexico be rewarded if it sided with Germany in a potential war with the United States? Germany wo
Describe the climate of the Middle East and North Africa.
Would a larger balloon float better or worse than a smaller balloon? (We are doing a project on making a hot air balloon out of tissue paper).
Jack's pancake recipe calls for 2 teaspoons baking powder and 3 cups of flour. How much baking powder is needed if Jack uses 9 cups of flour?
What does synovial fluid in the synovial cavity do?
Calculate the perimeter and area of this shape.​
What was the farthest east-west distance of Japanese expansion?​