meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

What is does the phrase foe to ambition.
A person sees a ball and kicks it, in part because of actions of the nervous system. Using the parts of the nervous system listed bellow, describe the path of n
in what way is a gene pool representative of a population
How do you pronounce the letter "X" in Spanish?
A number is divided by 32 is 96. What is the number?
Mrs.Savin receives a weekly base salary of $500,plus a commission of $1200 on each car that she sells. Write a function rule relating her total weekly pay p to
Randal answers 96 out of 120 questions correctly on a science exam. What percent of the questions did Randal answer correctly
The shape of the clock is a regular dodecagon with a radius of 14cm. Centered on the clock's face is a green circle of radius 9cm. If the region outside the cir
During the evolution of life on Earth, the photosynthetic organisms initially responsible for raising atmospheric oxygen concentrations from less than 1 percent
translate into an equation. Five times the sum of twice a number, x, and six is thirty. Find the number.x = Translate into an equation. The difference b