edwinda4
edwinda4 edwinda4
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $2 and three candy bars. You spent a total of $11. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

bree39raim
bree39raim bree39raim
  • 01-09-2020

Answer:

$3 each

Step-by-step explanation:

Minus the $2 from $11 gives you $9. So $9÷3=$3 per candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

How did the enlightenment influence European monarchs
I will give you Brainiest if you are right.
Acts as the digestive system inside a cell. It helps to break down old or unneeded parts of the cell, and substances that have been brought into the cell from t
What was the Chinese Exclusion Act of 1882? What did it do? Thanks,
computer hardware is​
Fill in the table using this function rule. y=3x +4 
the Arctic may be defined as the area with in the arctic circle,or the area within the ________,or the area north of the _______​
PLSS answer The graph below can be used to solve which equation?
All of the terrestrial worlds have similar atmospheres. True False
My friends and I are sunbathing at the beach in Spanish