aspennapier aspennapier
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

if gas cost $3.00 per gallon, what factors will determine how much gas you purchase?

Respuesta :

rmilardi
rmilardi rmilardi
  • 01-09-2020

Answer:

If you are on a budget it depends if you want to purchase $50 or another amount, while if you want to fill up the gas tank it depends on the cars' capacity. Some cars can take up to 11 gallons of gas, so if wanting to fill up the tank you would need to spend $33.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How does the cartoon display how the Congolese people were treated during imperialism?
do all energy transfers lead to a phase change
Solve each equation by factoring ⁉️ANSWER THIS IN 3 MINS FOR A BRAINLIEST ⁉️
A baseball field has four bases that form the shape of a quadrilateral. If someone invented a new game similar to baseball that had four extra bases in the fiel
area of a square with 1m side is?​
Which is the better deal? Box of Cheerios 48 oz for $3.99 36 oz for 2.59 12 oz for 1.99
Polydactyly is expressed when an individual has extra fingers and/or toes. Assume that a man with six fingers on each hand and six toes on each foot marries a w
A 540 kg satellite moves through deep space with a speed of 27 m/s. A booster rocket on the satellite fires for 1.4 s, giving a force to the satellite. The spee
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLEST IF U ANSWE THE QUESTIONWhich of the following organisms is most closely related: Acer capillipes, Equidae equus, Sus scrofa, A
ASAP... help please ❤️❤️❤️ !!!