happyaccidents101
happyaccidents101 happyaccidents101
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 2.5 pounds of strawberries cost $10, how much do 8 pounds of strawberries cost? Question 17 options: $3.13 $32.00 $40.00 $2.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2020

Answer:

32 dollars for 8 pounds

Step-by-step explanation:

1. 2.5 times 3 = 7.5

2. 10 times 3 = 30

3. 2.5 divided by 5 = .5

4. 10 divided by 5 = 2

5. 7.5 + .5 equals 8

6. 30 + 2 = 32.

hope this helps you:)

Answer Link
ashleymarie121517 ashleymarie121517
  • 17-02-2021

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

i took 10 divided by 2 and got its $4 a pound then take 8 times 4 and got 32

Answer Link

Otras preguntas

Explain the difference between the preterite and the imperfect.
A car experiences an average acceleration of 5.00 km/hr/s for 3.50 sec. What is the change in velocity of the car?
8. John has to hit a bottle with a ball to win a prize. He throws a 0.4 kg ball with a velocity of 18 m/s. It hits a 0.2 kg bottle, and the bottle flies forward
Architecture was an important form of ancient art. True False
Can the mean (average) be greater than the largest number in a data set?
culture always plays a role in shaping what we understand as natural. what does this mean?
The client has been diagnosed with early-stage alzheimer’s dementia. what cholinesterase inhibitor is most likely to be ordered for this client?
Where can I find string that doesn't stretch for physics? And what is it called?
Help please I don't get it
The _______________ is composed of all living organisms. A.hypdrosphere B.lithosphere C.atmosphere D.biosphere