wowyalgay wowyalgay
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

Frank bought P pounds of oranges at $2.29 per pound and q pounds of apples at $1.69 per pound. What does the expression 2.29P represent?

Respuesta :

chahalmanraj3
chahalmanraj3 chahalmanraj3
  • 02-09-2020

Answer: It represents the price for one pound of oranges.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

DEVELOPMENT ETHICS ADDRESS 3 KEY THEME PARATES THEM.​
What is 3x + 15 less than or equal to 30
algebra 2x add 7 - 0x add 3
for a different football match, 297 tickets were sold for £9.50 each. 399 tickets were sold for £19.50 each. work our an estimate for the total amount of money
Draw 2 diagrams for single, double and triple covalent bonds formed in differant molecules.​
the last time i visited aswan ............ in 2017
6. Describe the functions of the Infrastructure Tracking Unit, the Processing Unit, and the Visual Unit with clear flow charts? 7. List down and explain common
Do iron nails rust more in salt water than in vinegar? Please answer ASAP.
Comparative study of rainfall in Kerala and chhattisgarh through bar graph
Rafael needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 36 spoons for $1.54. Brand B has a box of 48 spoons for $1.66. Find the unit price for each brand. Then