keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Change each fragment to complete sentence. Writing a fairy tale
how do I do this problem show work Which of the following equations has only one solution? A. x^2 + 4x + 4 = 0 B. x^2 + x = 0 C. x^2 - 1 = 0
Sales tax is 55.74 on the punches of a dining room set for 929. Find the sales tax
5. How many African-American men held political office?
Helppppppppppp please beg of you
Decomposing to solve 527-139
George Washington supported political parties. Question 14 options: True False
You observe a tissue that has cells of varying heights. At first glance, it appears that the tissue has multiple cell layers, but upon closer investigation, you
What's the best way to check if your exterior lights are working? A. View the lights as much as you can from your driver's seat. B. Remove them and inspect them
What did Alexander Hamilton do so that the country was more secure