diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Julie has 12 postcards from London. This is 30% of her collection. How many postcards does she have in her collection?
to produce a beneficial version of a trait in an animal, what type of process is used?
Which balanced equation represents an endothermic reaction? (1) C(s) + O2(g) → CO2(g) (2) CH4(g) + 2O2(g) → CO2(g) + 2H2O(l) (3) N2(g) + 3H2(g) → 2NH3(g) (4) N2
What questions can you ask about Cleopatra that incorporates either leadership and legacy. Eg. What long lasting impacts did Julius Caesar's reign have on the R
Why was the continental congress unable to fix the economic crisis after the American revolution?
A voltaic cell differs from an electrolytic cell in that in a voltaic cell A. energy is produced when the reaction occurs B. energy is required for the reaction
Which U.S. senator cast the deciding vote for acquittal in the impeachment trial of Andrew Johnson? A. Thaddeus Stevens B. Edmund Ross C. Jefferson Davis D
If someones weekly salary is $325 a 6.5% commission on sales in a shop How much would that person make if in a work/school week if they sold $4,800 worth of mer
What is the slope of the line with equation y = –3? I have no idea how to do this.
Why Do People Have Back Dimples?