eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

????? Will mark brainiest!! Sorry it’s blurry to!
If Jon drove his car for 5 hours and traveled at 60 miles per hour, what is the distance Jon traveled? (hint: Distance = Rate * Time)
Hormone levels are controlled by what mechanism that can be either positive or negative
Based on these images, what can you say about the tentacles of an octopus and the limbs of a lizard?
Why would a dislocated shoulder potentially result in injury to the rotator cuff?
a 16.88 CD is on sale for 25% off. find the discount of the sale price
Justin job at a steady speed of 60 miles per hour write an equation to represent the relationship between the total distance just and drove the in the certain a
Which table shows a function that is decreasing over the interval (−2, 0)?
What statement is true of Bill Clinton’s presidency? charged with perjury and obstruction of justice experienced a budget surplus through tax cuts and less gove
Economic corruption is a major issue in __________.