lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Which words in this sentence make up the verb phrase? The lowest layer of the atmosphere is named the troposphere. a. is named b. named the troposphere c. laye
What does the passage reveal about the ancient Greek culture?
What's the role of enzymes in seed germination?
$18.00 breakfast 7% tax
In northern Canada the people of ___________________ have their own local government.
Tameron is driving 540 miles to college. If he drives at an average rate of 45 miles per hour, how many hours will it take him to get 34 of the way there?
how does a number line represent equavilent fractions and decimals
which of the following best describes the british position toward native americans afyer theRevolutionary War?         A. The British offered to take the Native
What did miners, cowboys, and railroad workers in the late 1800s have in common?
What was the first manned mission to reach Mars?