andrewbarth8 andrewbarth8
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.25 at this rate how much do two ice cream cones cost

Respuesta :

taaaaan taaaaan
  • 01-10-2020

Answer:

2 ice cream cones cost $5.5

Step-by-step explanation:

3x = 8.25

x = 2.75

2x = 5.5

Answer Link
ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

To get the answer you will divide 8.25 by 3 to get the cost of 1 cone and the multiply that by 2

Answer Link

Otras preguntas

Compare each of the functions shown below:
In lowest terms, the ratio 10:4 is written as 5:1. True or False?? I need help IMMEDIATELY
Jack earns $300 per week selling cars. He makes an additional 2% commission on all of his sales. Last week he sold $53, 850 worth of cars. What was Jack’s incom
A ball rolled 258 feet in 2 minutes.what was this balls average speed,in feet per second?
Should Roosevelt be given the task of “ improving” parts of the world even if they do not want to be improved?
Evaluate. 7P2 this is premutations and i dont get it
Members of which religious tradition are likely to have the most stringent restrictions and parameters placed on their medical care?
Based on the setting and the speaker's words, which of these BEST identifies his most likely audience?
Where would a positive test charge have the least potential energy?
What is the oldest form of biotechnology? A.) selective breeding B.) hybridization C.) cloning D.) recombinant DNA