giannis0106 giannis0106
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

3. Mrs. Smith is making cupcakes for a bake sale at school. If each cupcake costs $1.20, how much
money will she make if she sells 100 cupcakes? Evaluate $1.20 x 100.
A. $0.012
C. $120
B. $0.12
D. $1,200

Respuesta :

jcotton001 jcotton001
  • 01-10-2020

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Carmen wants to buy 6 cans of coke. She works out the total cost of 6 cans at these two shops: Smart Buy Right Price One can costs 60p Special offer: 10% off On
Metric prefixes 9th grade level
how does the creation of "talkies" play a role in the plot of singing in the rain?​
Identify a stakeholder and explain their characteristics EXAMPLAR ATTACHED
What is 9 divided by 2,483
what fuels we get energy from by burning them. Natural gas Petrol Coal Nuclear fuel
Find the magnitude and direction of the vectors with components: a Ax=-4.0 cm, Ay=-4.0 cm b Ax=124 km, Ay=-158 km c Ax=0, Ay=-5.0m d Ax=8.0N, Ay= 0
HURRY I NEED THIS BEFORE 12
7 less than 15 times a number
help pls ill give extra points :))