lili9141978 lili9141978
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Antonio is at the grocery store. His favorite mac and cheese costs $1.60 per box. There is a sale: Buy 4 boxes, save $1. How much will the mac and cheese cost if he buys 4 boxes?

Respuesta :

ARTiller97
ARTiller97 ARTiller97
  • 03-10-2020

Answer:

$5.40

Step-by-step explanation:

1.60 times 4 equals $6.40 and subtract the dollar off

Answer Link

Otras preguntas

what are the values of x and y
260 divided by 4 and in parchal product
what does bullying have on children ? what can be sub topics?
Egypt has historically been a heavily populated nation and remains so today. This is in large part due to its close proximity to which body of water? A. the de
What was not a cause of the European enlightenment? A.the Protestant b. The scientific revolution C. Secular humanism D. The monastic movement
If b = 28 when a = 7, find b when a is 5
What pigment, only present in plants, makes photosynthesis possible? glucose carbon dioxide chlorophyll ATP
Which of the following is not a polynomial? -4g³h¹²; ½x; -10 ; 5x⁻²
can anyone help with SQL?
U.s. troops were originally sent to vietnam to serve as advisors to the south vietnamese army (arvn). a. true b. false