adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

A coin flipped 80 times it lands on tails 47 times. What’s the probability lands on heads
Simplify the expression: square root of 2 over 7
4 in Find the area. 2 in Area of □ = ? ] in² 4 in Area of = in² 7 in Remember: A = bh Area of Figure= = in²
i have 15 muffins,x of them are red velvet flavored , 5 of them are chocolate and the rest are vanilla fravored .an expression in terms of x for the number of v
What made living along the nile easy?
Given f(x)=5x 2 and g(x)=x-6, evaluate (f÷g)(2)
Define if is earth’ rotation,earth’s revolution or tilt of earth on its axis Changes in the seasons are caused by changes in the amount of sunlight striking Ea
Jordan saves $12 each month for a year. At the end of the year he buys a camera that costs $128. How much money does Jordan have left after he buys the camera?
Reflect AABC across the x-axis by answering the questions below and plotting the necessary points. 1. How many units away from the x-axis is point A?
HELP AND PLEASE GIVE A REAL ANSWER USING THE NUMBERS ALL NUMBERS U NEED AND THE QUESTION IS ON THE PICTURE