preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

Please help me now plz I will mark you brainliest
The unit of charge is..... Teslas O volts joules coulombs
How many moles of nitrogen gas (N2) are found?
How do you think computers have helped to improve documentation, support and services within the healthcare industry.
The name carbohydrate comes from the fact that many simple sugars have chemical formulae that look like water has simply been added to carbon. (The suffix hydra
Thrifty Co. reported net income of $573,650 for its fiscal year ended January 31, 2020. At the beginning of that fiscal year, 100,000 shares of common stock wer
a light bulb manufacturer finds that 4% of the bulbs it makes are defective. The quality control officer predicts that 700 bulbs will be defective out of 15,500
(−4)−(−2)–{(−5)–[(−7)+(−3)–(−8)]} Thanks 90 POINTS!!!!
Correct answers only please! I keep losing points... Quincy has $6,000 in a savings account that earns 4% interest, compounded annually. To the nearest cent, ho
My speaker on my phone is not working, when I try and play music and videos the sound dosen't work. However my alarm works. Can someone help me?