dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

A pile of 60 sheet’s of paper is 6mm high. Calculate the average thickness of a sheet of the paper
the given vector A=0.3i+0.4j+Bk is a unit vector the value of B is?​
If the school budget allotted $200 for fraction materials, decide what would be your priority purchases.
Asap asap The Chinese word "Tao" translates to what which is at the heart of its teaching about life? - A. compassion B. justice C. force or energy D. way or pa
Assuming the frequency stays the same, will a sound wave have a larger or smaller wavelength when it passes from room temperature air (20°C) to water? Explain y
28) Which of the following sets of ordered pairs does not represent a linear function? (a) {(1, 2), (3, 4), (4, 5), (6, 7)} (b) {(0, 3), (1, 5), (3, 9), (1, 13)
Olaudah Equino describes a what socially back home in West Africa
what types of animals exist in the third trophic level of an aquatic ecosystem​
An item costs $490 before tax, and the sales tax is $44.10.
PLEASE HELP! Stephanie is running a 5K race. She wants to keep track of her time and her distance throughout the race. Identify the independent and dependent va