taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A situation in which a gene has more than 2 alleles is known as? A. incomplete Dominance B. codominance C. polygenic inheritance D. multiple alleles
What food went missing when the narrator's father finally brought home a bag of groceries? (three words)
Patsy and Tyra together have $50. When Patsy gifts Tyra $12, they both have the same amount. How much did they each have in the beginning and end?
Simplify (3x^2-x+7)+(6x^2-3)
of 1000 dogs 72% are male. among the males , 3 out of 5 were over the age of 5. how many of the dogs were males over the age of 5?
A doctor is testing a new medication and he doesn’t tell the people in the study about the possible side effects of the medicine. He is _____. showing bias bein
_________como el pescado. (1 point) Question 9 options: 1) Nada 2) Nunca 3) Nadie
a force of 20 N acts upon a block moving at 4 m/s. calculate the mass of the object
A playground is being designed where children can interact with their friends in certain combinations. If there is 1 child, there can be 0 interactions. If t
The diagram below shows a sandbox and the frame thatsurrounds it. What is the area of the frame (the shaded area)? The length and width are in feet. (Picture of