hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Which geographic feature encouraged westward movement?
Which of the following is an important step in process of conflict resolution
how do i graph 2y=1/2x+10 using slope intercept form
Match each word with its definition. 1. party formed to fight the Democratic party and Andrew Jackson, formed in the 1830's economic unrest
When matter from plants and animals decay, microorganisms responsible for the decomposition process respire. Is that photosynthesis or cellular respiration?
Draw a 2n=6 organism performing mitosis
Can anyone help me with this problem?
Which is a correct two-column proof? Given: ∠h and ∠c are supplementary. Prove: j || l
Colton can rake 79/10 bags of leaves each hour. How many bags of leaves will colton rake and fill in 6 hours. I need to know the steps to answering this.
“Who could do justice to my feelings at this moment [of freedom]? Not conquering heroes, themselves, in the midst of a triumph. Not the tender mother who has ju