ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

5 consecutive intergers whose sum is 195
Which one of these numbers isn't like the others?:21, 15, 6, 16, 27
One inch is equivalent to 2.54 centimeters. How many inches are in 50.8 centimeters
what major city is the farthest south in south america
that round to 35.4 rounded to the tenth
Antonio makes a latte with 1/3 cup milk. How many lattes can he make with 5/6 cup milk
In ∆ABC, which ratio equals cos C?
Which genre uses narrative techniques to recount personal experience and development?
tell how you can use repeated reasoning to find multiplication facts.
What is the unit rate of $46 for 5 toys