anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

How te be responsible
who is the audience for “the “not everyone should go to college’ argument is classist and wrong
The monthly cost for 39 minutes of calls is $13.38. What is the monthly cost for 47 minutes of calls?
write a poem about auggie pullman in maya angelous poem for example​
Couples or partners with shared money or finances being dishonest with each other. A) Financial infidelity B) Trust deficit C) Money secrecy D) Economic dishone
what is 75% of 36 briefly explained?
An owner's interest or value in property, over and above the mortgage debt, is known as a. Equity b. Capital c. Profit d. Interest
For each equation solve one of them by using powers of the same number.to the nearest hundredth, solve the other by using logarithms. 25^x=2
3x + 8 = 2 (6x-11) - 5x
Part A: What are the lengths of the parallel sides of Terrance's workshop? Part B: How many hooks does Terrance need for his plan? Part C: What is the minimum n