tayvenkram08 tayvenkram08
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Given that the expression “p dollars for every q items” describes a unit price, which statement must be true?
p = 1
p = q
q = 1
pq = 1

Respuesta :

marymarthens2 marymarthens2
  • 12-07-2022

Answer:

p=q

Step-by-step explanation:

for example if your paying 2 dollars for every 1 item the ratio would be 2:1

Answer Link

Otras preguntas

I'm having a bit of trouble with this question, all it says is '2k = 26'
which of the following is reason why the panhandle of oklahoma was unwanted land?
While a prisoner, wiesel would execute his orders in the camp. Did the guards likely have a complaint about his work?
jonathan is hybrid for blue eyes. His wife Carly, has blue eyes. If they have four children, how many will have blue eyes?
I need help answering the question 2 and showing my work
HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!! I GIVE BRAINLIAST <3)))
solve the equation x/4+5/8=3/8
(PLEASE HELP) During World War II in the Pacific, the Allied powers used the strategy of to defeat the Japanese empire.
How do Musculoskeletal Disorders impact your life?
Use distributive property to express 32 + 64