sofiaovalle sofiaovalle
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

a package of 36 photos costs $18. how many does it cost per photogragh ​

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 03-11-2020

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

This is a simple equation. All you need to do is divide 18 by 36.

18/36 = 0.5

Answer Link
theconqueror12
theconqueror12 theconqueror12
  • 03-11-2020

Answer:

$0.5

(50 cents)

Step-by-step explanation:

Just divide how much it costs (18) by the number of items bought (36) and you'll find how much it costs per-item.

$18 ÷ 36 = $0.5

So $0.5 (50 cents) is your answer.

Hope this helps and have a nice day!

Answer Link

Otras preguntas

What is the measure of z?
Read the passage. Transforming Children's Television Mister Rogers' Neighborhood, created by Fred Rogers, first appeared on national television in 1968. Rogers
Two sides of a triangle have lengths 12 and 27. The length of the third side must be greater than __ and less than ___
Which statement CANNOT be used to prove that this figure is symmetrical?
Please give me the answer to the uploaded photo question :)))
Congratulations! You’ve recently received a promotion from work. Your new job is to fill rooms with certain gases. A room is found to measure 9.00 feet wide by
Define the word science.
Please help Worth 20 points
what is Quantum mechanics explain in brief​
: Activity: A liquid of unknown specific heat at a temperature of 20°C wa: 80°C in a well-insulated container. The final temperature was measure combined mass