jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

The greatest amount of energy (and biomass) in a healthy ecosystem will be found in the
Why is senatorial courtesy so important to a newly appointed judge?
Lucy has 14/6 a cup of yogurt for making fruit parfaits. Each Parfait requires 2/6 of yogurt. How many parfaits can she make. (What is he equation) PLEASE
If the radious of a ceratain circle is tripled with 8.2 cm then added, the result is the circumgrence fo the circle. find the radius of the circle
What economic reforms did the people's party call for?
What are different kinds of barriers to movement
You are writing a literary analysis essay on Shakespeare's Macbeth. Which of the following is a reliable source of information on the topic?
the sports store has 50 tennis rackets. of these 3/5 are metal. how many tennis rackets are metal?
Your patient has been admitted to the emergency room with an occupational injury from an industrial saw. he has lost a significant volume of blood. what effect
Jill wants to find the quotient. Use multiplication and the distributive property to help Jill from JD the quotient. 144/8 = Multiplication: Distributive proper