asante82
asante82 asante82
  • 04-10-2016
  • Mathematics
contestada

An 8-ounce can of tomatoes cost $1.14. A 12-ounce can costs $1.75. Which can of tomatoes costs the least per ounce?

Respuesta :

Robinstewart12 Robinstewart12
  • 05-10-2016
1 pound = 16 oz.
8*16 = 128 oz.
128 / 1.14 =  $112.28

12*18 = 192oz. 
192 / 1.75 = $109.71

The 12 oz can is less per oz. 
Answer Link

Otras preguntas

If f(x) = (x - 3)2 , find all values of x for which f(x) = 36.
Please help me out on this question
Why isn't a largest predator just at the top of a food web?
Sumerian social order was a hierarchy. true or false
Carlotta is making blue and orange necklaces in several lengths. For each necklace, her ratio of blue beads to orange beads is 3 to 2. How many orange beads wil
People questioned whether or not Paul was an apostle. True False
I'm the U.S., summer is in June, July, and August because _____.
How many integers have the same absolute value equal to 8?
1) what is the function of a cell’s selectively permeable plasma membrane?
What plate boundary gets pushed under?