amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

when do you repay money granted through a scholarship?
The population of Linton is 12 times as great as the population of Elmore the combined population of both towns is 9,646 people what is the population of Linton
A spinner and 4 cards are shown below: A spinner with 5 equal sectors is shown in the figure. The colors Green, Blue, Purple, Yellow, and Red are marked on it.
What conclusion can you draw about how discrimination affected Marian Anderson’s singing/career decisions? WHY? (Use at least 3 complete sentences and RACE Str
What is the Interest on $250 with 3% for 30 years
what are some types of quadrilaterals
In discussing what we should be doing in drug prevention, the text says, "above all"
What thing is true about text tool
Part a the presence of a mutant lac repressor that could not bind lactose would result in _______ transcription even when lactose was present because the mutant
Nicky has 2 1/2 feet of ribbon to make a bow for a friend. She uses 2/3 of that ribbon to make a bow for a gift. How many feet of ribbon did Nicky use to make