bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

Impure and pure substance
In terms of the acronym smart what does it mean when a goal is a measurable
Help find the answer for problem number 4
Which enlightenment political ideal is best represented in this passage? A the free market is the best way to determine the economic course of society B the gen
Give any 3 reasons why people who wish to lose body weight are encouraged to eat a high-carbohydrate diet as opposed to a low-carbohydrate diet.
Help me please!!! Number 8
Some of the picture got cut off, but the direction say to draw a line between each of the coordinates. What does it mean by between?
what is the base 8 representation of 30
A students cost for last semester at her community college was $2500. She spent $475 of that on books.what percent of last semesters college cost was spent on b
Help me find the answer for problem number 5