americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

How do I solve this I’m very confused
Between 02 30 and 05 15, the same day ,the volume of water in a reservoir increased from 1500 L to 14 700 L. What was the average rate of increased in volume of
Which of the following is true about a five paragraph essay? Select all that apply. It does not require an outline It will include an introduction It will inclu
A firm has sales of $3 million, and 10 percent of the sales are for cash. The year-end accounts receivable balance is $285,000. What is the average collection p
13. The rising action in the story occurs when- RC2, 8.6A (R), DOK 2 ANALYZE * A. Grandpa asks Delia to slow down the music B. Delia finds the player piano in t
PLEASE HELPPP, ITS DUE IN 1 HOUR!! I WILL GIVE BRAINLIEST!! LINKS=REPORT PLEASE SOLVE FOR THE CHART AND GRAPH. PLEASE SHOW ON GRAPH
what is the fifteenth Amendment about
out of 2 billion person trips, 75 percent were leisure travel. what was the number of person trips for leisure travel?
Anybody have the correct Answer for this math problem?
what was the result of the jewish peoples lack of a homeland througout most of their history.