MBKZ21
MBKZ21 MBKZ21
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

William bought 16 gallons of gas for $37.76. Regina spent $14.64 on 6 gallons of gas. Who got a better deal per gallon?

Respuesta :

mariembenhassen666 mariembenhassen666
  • 01-12-2020

1 gallon of gas for William= 37.76 ÷ 16= 2.36 $

1 gallon of gas for Regina= 14.64 ÷ 6= 2.44 $

so william got a better deal per gallon.

Answer Link

Otras preguntas

Jotham needs 3 liters of a 50% alcohol solution. He has a 40% and a 70% solution available. How many liters of the 40% and how many liters of the 70% solutions
help me plss!!!!!!!!!!​
After DNA is duplicated, what is it called? What dose it look like?
What are the solutions for f(x)g(x)
You spin the spinner once. 6 1 5 N 4 3 What is P(not divisor of 54)?
The cost of 32 containers of her than this at a grocery store is $96 what is the price per container of hummus?
NEED ANSWER ASAP, worth s lot of points and will give Brainliest: Write a thesis statement for the following: Did South Carolina have the constitutional right t
3CH4 and C3H12 have the same number and kind of elements. How are they different? Feel free to use the “Playground” tab to complete this.
I need help with problem 19
What were some of the racist codes put in place to keep slave holders in power?