abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Can someone tell me the answers This is math by the way
f(x)= (x+1)³ find f(x)¹answer plz​
What is the smallest number of squares into which you can divide a rectangle with dimensions 6×7?
can you please help me ​
We sprayed the flowers with water. They did not turn pink. The fact that the flowers did not turn pink is an: inference interpretation experiment observation i
A cup slides off a 1.1 m high table with a speed of 1.3m/s to the right. We can ignore air resistance.What was the cup's horizontal displacement during the fall
The following scores represent students' test grades in Ms. Mihal's math class. Test Scores 78 84 78 85 93 85 84 78 93 85 84 78 84 78 93 85 93 85 What is the me
find the distance between the following: (-3,7) and (3,-8)
Select all the correct answers. Which three of the following conditions on Earth at the end of the Ice Age made human survival easier? abundance of large animal
Evaluate the expression. 5^0 x 5^3.