fortkatie664
fortkatie664 fortkatie664
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

You continue shopping for your holiday feast. The price for a 5 lb. bag at H-E-B is $2.98. The price for a 10 Ib. bag at Kroger is $5.99. Which store has the best unit price for potatoes? ​

Respuesta :

abhaydeepsingh5262
abhaydeepsingh5262 abhaydeepsingh5262
  • 02-12-2020

Answer:

$8.97 and no decimal include in it

Answer Link

Otras preguntas

the diffrence between a glacier and a geyser
Ideas are a. the way words and phrases are used to tell the story b. the descriptive words and phrases make the writing interesting c. the key elements of the s
On April 26, 1939, Great Britain did this in response to Hitler's aggressive moves? a. Removed its army from India c. Removed its navy from the Black Sea b. Re-
what is 6/18 in simplest form
How do you graph y= -x+5
write a number with an 8 in hundreds place
Cuneiform is a. a Sumerian form of writing b. a Persian invention c. a Lydian invention d. an Egyptian form of writing
one book costs £1.99 how much do four books cost?
Show how to solve the problem 378x6 using place value with regrouping. Explain how you knew when to regroup.
How do you solve 6x + 8= 50